Atatürk Köşe Bariyeri

Atatürk Köşe Bariyeri

Bariyer, bilindiği üzere yaklaşılması ya da girilmesi veya dokunulması istenilmeyen alanlarda kullanılan, malzemeler veya yardımcı araçlar olarak bilinmektedir. Bu amacın dışında belirli alanlarda, yaya trafiğinin düzen ve kontrol altına alınması maksadı ile de bariyerler kullanılmaktadır.

Kullanılan bariyer çeşitleri arasında Atatürk köşe bariyeri ismi altında ürün tipleri bulunmakta olup, bu çeşit ürünler genel olarak eğitim kurumlarında yer almaktadır.

Atatürk Köşe Bariyeri Özellikleri

Genel olarak eğitim kurumlarında kullanılan Atatürk köşe bariyeri özellikleri üretildikleri maddelere göre farklılık göstermektedir. Bu tip bariyerler, krom ya da sarı bariyer olarak sınıflara ayrılmaktadır.

Krom köşe bariyer çeşitleri, paslanmaz çelikten imal edilen ve pürüzsüz yüzeye sahip olan ürünlerdir. Sarı köşe bariyer çeşitleri ise, pirinç olarak ifade edilen malzemeden imal edilen ve yine pürüzsüz yüzeye sahip olan ürün tipleridir.

Okullarda, Atatürk köşelerinin özel bir alan olduğunu belirlemek maksadı ile kullanılmaktadır. Bu bariyer tiplerinde, gövdenin dik durmasını sağlayan taban kısmı, tabanın üzerinde yer alan ve zemine dik bir şekilde uzanan gövde kısmı ile iki gövde arasında bağlantı sağlayan halat, şerit ya da zincir kısmı bulunmaktadır. Eğitim kurumlarınca tercih edilen bu bariyer tipleri, öğrencilerin dikkat ile yaklaşması gereken alanlarda kullanılmaktadır.

Atatürk Köşe Bariyeri Nasıl Kullanılır?

Tercih edilen Atatürk köşe bariyeri çeşitleri hazırlanan Atatürk köşesinin özeliklerine göre kullanılmaktadır. Genellik ile U biçiminde kullanılan bu bariyerler, o bölgeye öğrencilerin yaklaşmasına ya da bölge içerisinde yer alan objeler ile temasın engellenmesine yönelik olarak kullanılmaktadır.

Bariyerler yaklaşık 80 cm. aralığında U şeklinde dizilmekte ve iki bariyer arasına aynı yapıda veya farklı renk seçeneklerinde, zincir ya da halatlar çekilerek bariyerler arasından geçiş engellenmektedir.

Tarafından yayınlandı

X