Bariyer Zinciri

Bariyer Zinciri

Kullanılmakta olan bariyerler, insan trafiğinin kontrol altına alınarak düzene sokulması maksadı ile tasarlanmış, yardımcı gereçler olarak görülmektedir. Düzen ve kontrol sağlanması görevinin haricinde, özel bölgelere girişlerin engellenmesi görevlerini de üstlenmektedirler.

Bariyerlerin gövdeleri arasında bulunan elemanlar ise bariyer zinciri olarak ifade edilmektedir. Zincirler iki bariyer arasında geçişleri engellemek maksadı ile imal edilen elemanlardır.

Bariyer Zinciri Çeşitleri

Zincir başlığı altında sunulan ürünler, farklı tiplerde ve malzemelerde bulunmaktadır. Bazı grup ürünler bariyer zinciri tanımlamasına giriyor olsa da, aslen bir şerit şeklindedir. Sert kumaş olarak da bilinen bu şeritler ya portatif olarak kullanılmakta ya da bariyerlerin gövdelerinin iç kısımlarında sarılı halde bulunmaktadır.

Bu yapıdaki zincirler ya da şeritler çekilmek sureti ile bariyer içerisinden çıkarılmakta ve uzatılarak diğer bariyerin gövdesin birleştirilmektedir. Zincir modelleri ise, krom, pirinç ve plastik olarak sınıflandırılmaktadır.

Ayrıca, zincir üzerine kumaş kaplama yapılarak, ya da plastik malzeme kaplama yapılarak halat görünümü de verilmektedir. İsminden anlaşılacağı üzere, her biri bariyer zinciri olarak yayımlanmakta ve aynı amaca hizmet etmektedir.

Bariyer Zinciri Özellikleri ve Kullanım Alanları

Bariyer zincirleri, imal edildikleri maddelerin cinslerine göre özellik kazanmaktadır. Paslanmaz çelik malzemeden imal edilen ve pürüzsüz yüzeye sahip olunan zincirler, krom rengindeki görünümleri ile kullanılmaktadır.

Pirinç olarak ifade edilen zincir çeşitleri ise, pirinç alaşımlı malzemelerden imal edilen sarı rengine yakın görünüm içeren ve pürüzsüz yüzeye sahip olan ürünlerdir. Plastik ürünler ise, isminden de anlaşılacağı gibi ham maddesi pvc olan ürünlerdir.

Hangi maddeden imal edilmiş olurlar ise olsunlar bariyer zinciri çeşitleri kullanıldıkları ortamlarda yönlendirme ya da engelleme yapma görevini üstlenmektedir. Dekoratif görünümleri ve kullanım kolaylıkları ürünlerin ön plana çıkmasına neden olmuştur.

Tarafından yayınlandı

X