Bayrak İmalatı

Bayrak İmalatı

Bayrak İmalatı
Bayrak İmalatı

 

Bayrak bir milletin bağımsızlığının en önemli simgesidir. Resmi ve özel kurumların pek çoğunda bayraklar kullanılır. Bayrak üretiminde ülke bayraklarının yanı sıra reklam amaçlı kullanılan bayraklarda bulunur. Üretim alanında en çok imalatı yapılan bayraklar spor kulüp bayrakları ve siyasi parti flamaları olmaktadır. Bu alanda bayrak imalatı yapan firmalar kurumsal kimlik oluşturmada kullanılan bayraklar üretmektedir. Masa bayrakları, flamalar, saçaklı bayraklar, plaj bayrakları gibi bayraklar ile resmi ve özel kuruluşlar kurumsal kimlik profillerini tasarlayabiliyor.

 

 Bayrak Nedir?

 

Bayrak bir milletin bağımsızlığını simgeler. Her ülkenin kendine ait bayrakları bulunur. Farklı semboller ve renklerle hazırlanan bayraklar, farklı ülkeler ile benzerlik taşımaz. Bayrak üretimlerinde bayrakçı firmalar milimetrik hesaplar yaparak üretim yaparlar.

 Bayrak İmalatı Nasıl Yapılır?

 

Bayrak üretiminde özel kumaşlar tercih ediliyor. Bu şekilde ürünler çok daha uzun süreli ve kaliteli kullanımlar sunuyor. Bayrak imalatında kullanılabilen kumaşlar:

* Alpaka

* Raşel

* Triko

* Polyester, kristal, mat ve atlas saten kullanılmaktadır. Bayraklar üzerindeki baskılarda ise farklı yöntemler uygulanabiliyor. Genel olarak dijital baskı tercih ediliyor. Hem kaliteli hem de ekonomik bir baskı seçeneğidir. Bunların yanında Empirme baskı, serigraf baskı, fabrikasyon baskı da imalat sürecinde tercih edilebiliyor. Bu alanda bayrak imalatı nasıl yapılır araştırmalarında istenilen renk, ebat ve logo tasarımları ile üretimler yapılabilir.

 

 Kaliteli Bayrak İmalatı

 

Kaliteli sonuçlar alabilmek için doğru kumaşlar ve baskı makinesi çok önemlidir. Reklam amaçlı kullanılan bayraklar bir kurumsallık ifadesidir. Doğru ebatlarda ve doğru kumaşlarla hazırlanan bayrak modelleri kurumsal imajınıza olumlu katkı sağlayacaktır.

 

 Bayrak Modelleri Nelerdir?

 

Bayraklar kullanım alanlarına ve taşıdıkları anlamlara göre farklı alanlarda kullanılırlar.

 

1.) Türk Bayrağı: Hemen hemen her alanda kullanılan bayrak Türk bayrağıdır. Türk milletinin bağımsızlığının sembolü olan Türk bayrağı tek başına bir devleti simgeler. Ay yıldızı ve al rengi ile bağımsızlık mücadelemizi tamamlayan bir neferdir. Bu nedenle resmi ya da özel kurumlar kendi logolu tasarımları yanında mutlaka Türk bayrağı da taşırlar. Üretim alanında kaliteli baskı ve kumaş seçiminin yanında kanun ile belirlenen ölçülerle türk bayrak imalatı yapılır. İki çeşit tip olarak üretimler yapılabilir.

* Meydan Tipi Türk Bayrağı Ölçüleri–> 35*100 cm’den başlayarak 1200*2400 cm’ye kadar

* Gönder Tipi Türk Bayrağı Ölçüleri –> 15*22,5 cm’den başlayarak 800*1200 cm’ye kadar

2893 sayılı kanun ile belirtilen Türk Bayrağının ölçüleri bire bir buçuk oranında olmalıdır.

 

2.) Kırlangıç Bayrak: Baskı kalitesinin yanında baskıda kullanılan boya veya mürekkebinde solvent olması önemli olan bu bayraklar farklı boyutlarda üretilmektedir. Alt kısımları V ya da ters V şeklinde üretilirler. Reklam amaçlı kullanılan en popüler bayrak kırlangıç modellerdir. Uygulama alanlarına göre değişiklik gösterebilir. Süsleme bayrağı olarak kullanılan bu modellerde farklı ölçülerde flama bayrak imalatı yapılabilir. Şu şekilde ürün ölçüleri kullanılabiliyor:

* 40*100 cm ile 100*300 cm arasında olabileceği gibi

* 50*100 cm ile150*400 cm arasında da ebatlarda olabilir.

 

3.) Gönder Bayrağı: 50*70 cm, 70*105 cm’den 500*750 cm’ye kadar ebatlarda üretilebilir. Kaliteli baskı imalat sürecinin istenilen sonuçlar vermesini sağlar.

 

4.) Makam Bayrağı: Yönetici vasfı bulunan makam odalarında kullanılan bu modeller iç mekanlarda kullanımları itibari ile ebat olarak daha küçük olabilir. Herhangi bir standardı bulunmayan makam bayrakları kullanılacakları direğe bağlı olarak ta hazırlanabilir. Makam direklerinde pirinç ya da krom bayrak direği imalatı öncelik verilir. Bu şekilde hazırlanan bayrağın istenilen prestiji sunması elde edilebilir.

 

5.) Plaj Bayrağı: Bayrak sektöründe yenilikler ortaya çıktıkça yenilikçi ürünler ile kurumsal kimlik çalışmaları çok daha fazla kalite ortaya çıkarabilir. Plaj modeller dubalı bayraklardır. Bu bayrakların bazı aksamları bulunur. Raşel kumaş birinci sınıf kalite özelliğindedir. Yağmur gibi olumsuz hava koşullarından etkilenmez.

 

6.) Masa Bayrağı: Masa üzerinde kullanılan bu modeller masa tipi tasarımlardır. Türk bayrağı gibi ülke bayrakları kullanılabileceği gibi firmaların logolarını taşıyan tasarımlarda kullanılabiliyor.

Bunlar dışında kurumsal imajınızı tamamlayabilecek X Banner, Rollup modelleri, takdim flaması, takım bayrağı, dernek bayrağı, Kağıt bayrak, Seçim bayrakları, ipe dizili bayraklar ve bayrak aksesuarları ile firma imajınıza pozitif katkı sağlayacak farklı kullanımlara özel bayrak basım üretimleri yapılıyor.

 

 Bayrak Modelleri Nerelerde Kullanılır?

 

– Türk Bayrağı resmi ve özel kurumlarda kullanılabilir. Atatürk köşelerinde ve makam odalarında da kullanılmaktadır.

– Kırlangıç flama modelleri siyasi partilerde ve kurumsal firmalarda tercih edilir. Kurumsal logolar ile hazırlanabilir. Sergi, konferans salonu, farklı organizasyonların süslenmesinde kullanılabilir.

– Gönder bayrağı daha çok dış mekanlarda kullanılır. Siyasi partilerin propaganda döneminde kullandığı bu modeller, her kurumsal firmanın merkez yerleşkesinde önemli bir prestij göstergesidir.

– Karşılama ve uğurlama merasimlerinde kullanılan makam bayrakları resmi ya da özel kurumlarda yönetici vasfı bulunan alanlarda kullanılabilir. Mahkeme salonlarında ya da resmi kurumların girişlerinde de kullanılan bu modeller bayrak imalatı yapan firmalar tarafından TSE ile tespit edilen ölçütlere uygun olarak hazırlanır.

– Plaj bayrakları dubalı bayraklar olarak kurumların iç ya da dış mekanlarında yer alabilir. Çeşitli organizasyonlarda kullanılan modeller sinema salonları gibi işletmelerde etkileyici bir reklam aracı olarak yer alabilir.

– Masa bayrakları oteller ya da bankalar gibi kurumsal firmalarda kullanılabiliyor. T tipi modeller toplantıların ve organizasyonların vazgeçilmezleri haline gelmiştir. Masa üstü kullanımları ile kamu kuruluşları ve belediye gibi resmi kurumlarda da kurumsallığın bir ifadesi olarak kullanılır.

 

 Bayrak Üretiminde Hangi Aşamalar Bulunur?

 

Bayrak modelleri üretim için öncelikle grafik tasarımları yapılır. Grafik tasarım aşamasında renkler, logo ve ebatlar belirlenir. Grafik tasarım sonrasında baskı aşamasına geçilir. Kumaş seçimi ve baskı yönteminin belirlenmesi ile bayrak modeli hazırlanır. Bayrak imalatında 8 aşama bulunur. Bu alanda bayrak imalatı anadolu yakası araştırmalarınızda kalite vurgusu ile istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

– İmalat yapılacak olan bayrak bilgisi verilir. Hangi boyutlarda, kaç adet, hangi kumaş türü, hangi çeşit bayrak kullanılacağı tek tek belirlenir.

– Elek hazırlanır. Bu alanda ışığa duyarlı emülsiyon ile baskı için model özelliği elde edilir.

– Uygun makine ile aydınlatılan makine bayrağın baskı desenini oluşturur.

– Seçilen bayrak malzemesi biraz ısıtılır. Sonrasında boya işlemi yapılır. Bayrak kurumaya bırakılır.

– Buharlayıcı ile boya tekstile sabitlenir. Tekrar kurutmaya geçilir. Bu işlem bir prosedür olmaktadır.

– Bayrak ham boyutuna göre kesilmesi için yatay kesiciler kullanılır.

– Bayraklar makinelerle dikilir.

– Son aşamada ambalajlama yapılır. Sipariş paketlenir.

 

 Bayrak İmalatında Kullanılan Kumaşlar Nelerdir?

 

Bayrak kullanımları her ne kadar iç mekanlarda da olsa daha çok dış mekanlarda kullanımları bulunur. Bu nedenle kumaş seçimlerinin farklı olumsuz hava şartlarına uyumlu olması çok önemlidir. Bayrak kumaşının her türlü hava şartlarına uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bayrak üzerinde kullanılacak ipliğin kalitesine de dikkat edilir. Bayraklar rüzgardan, fırtınadan ve güneşten etkilenmemelidir. Logonun net bir şekilde belli olması içinde baskı kimyasallarının kumaş ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

 

1.) Polyester Kumaş: Ülkemizde eski dönemlerde alpaka kumaşlar kullanılmakta idi. Avrupa kumaşının parlak ve gözenekli yapısı, daha az maliyetli olması nedeni ile günümüzde daha çok bu kumaşlar tercih edilmeye başlandı. Rüzgarı gözeneklerinin arasından geçirebilen bu kumaş bayraklar için en iyi kumaş seçimi olmuştur. Geç yıpranması da uzun süreli kullanım sağlamaktadır. Baskıyı arkaya geçiren bu kumaşlar logo baskısını net bir şekilde gösterir. Dış mekanlar için en iyi seçimdir.

 

2.) Alpaka Kumaş: Genel olarak askeri ve devlet kurumlarında kullanılan kumaştır. Çok dayanıklı olan bu kumaş kaliteli olsa da oldukça pahalıdır. Mat bir yapıya sahiptir.

 

3.) Ponje Kumaş: Az süreli organizasyonlarda tercih edilen ucuz bir kumaş türüdür. Genel olarak dış mekanlarda parti bayrakları olarak ya da spor karşılaşmalarında tercih edilir.

 

4.) Saten Kumaş: Bu kumaş ile hazırlanan bayrak modelleri iç mekanlarda kullanılır. Sık dokumaya sahip olan bu kumaş şirket flama makam bayrakları gibi alanlarda yer alıyor. Kumaş sık yapısı nedeni ile baskısını arkasına geçirmez. Serigrafi, empirme transfer baskıya uygun olan bu kumaş türü dijital baksı ile patlı kumaşta kullanılır. Masa bayrakları için kristal saten kumaşta tercih edilir.

 

 Bayrak İmalatında Baskı Yöntemleri Nelerdir?

 

Bayrak üretiminde farklı baskı yöntemleri olsa da genel olarak dijital baskı tercih edilir. Bu alanda bayrak imalat dijital baskı canlı ve kaliteli renk tonlarına sahip baskılar yapabilir. Farklı malzemeler ile baskılar yapılabilir. Günümüzde tanıtım ve reklam amacı ile kullanılan dijital baskı hızlı bir yöntem olması nedeni ile oldukça avantajlıdır. Dijital baskının bayrak imalatındaki avantajları:

* Kaliteli sonuçlar verir.

* Reklam ya da tanıtımın çok daha iyi ve kaliteli bir şekilde yapılmasını sağlar.

* Ekonomik bir baskı seçeneğidir.

* İstenilen boyutlarda üretimler yapılmasına imkan verir.

* Farklı baskı materyalleri kullanılabilir.

 

 Bayrak Aksesuarları Nelerdir?

 

Bayrak direkleri, kumaşları, iplikleri, halatları, yelken bayrağı için direk takımları, duba gibi pek çok aksesuar arasından bayrak direk imalatı gibi çalışmalar çok önemlidir. İstenilen bayrak seçimi doğru aksesuar seçimi il birbirini tamamlar. Bu şekilde başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bayraklar reklamcılık ve süsleme amaçlarının yanında mesajlaşma ve askeri amaçla da kullanılmaktadır.

 

 Bayrak Modellerinin Fiyat Aralıkları Nelerdir?

 

Bayrak ebatlarına, kullanım alanlarına, kalitesine ve sipariş adetine göre farklı fiyat aralıklarında bedellere satışa sunulabilir. Fiyatı belirleyen en önemli faktör ise kalite olmaktadır. Kaliteli bir baskı ve ürün modelinin oluşturulması reklam ve pazarlama alanında kaliteli sonuçlar sağlayacaktır. En popüler seçenekler arasında bayrak flama imalatı yer alıyor. Flama modelleri daha modern ve reklam amaçlı çok daha dikkat çekici bir model olmaktadır. Günümüzde her alanda bayrakların kullanım alanı bulunur. Doğru alanda doğru seçimler yapılarak istenilen tanıtımların yapılması sağlanabilir.

 

 Spor Müsabakalarında Tercih Edilen Bayraklar

 

Futbol müsabakalarında tercih edilen bayraklar takım bayrak imalatı olarak üretimi yapılır. Dijital baskı makinesi kullanılarak üretilen bu bayraklarda el işçiliği bulunmaz. Seri üretimler hazırlanan bu bayraklar genel olarak aynı malzeme ile kullanılır. Takım bayrakları takımların renkleri baz alınarak hazırlanır. Futbol maçları açık alanlarda yapıldığı için bayrak kumaşlarının dış hava koşullarına dayanıklı olmasına dikkat edilir. Bu nedenle kaliteli malzeme seçimi çok önemlidir. Farklı tasarımlarda hazırlanabilen bu modeller birbirinden çeşitlidir. Temel amaç takımın temsil edilmesi olan bu bayraklar farklı ebatlarda sunulabilir. Ebatlarına göre fiyatları belirlenecektir. 50*70 cm ya da 70*105 cm gibi küçük ebatlarda üretilebilen bu modeller 500*750 cm gibi çok büyük ebatlarda da üretilebilir. Kullanım alanlarına göre farklı ebatlarda siparişler alınabilir.