Cankurtaran Bayrağı

Cankurtaran Bayrağı

cankurtaran bayrağı

İş stresi, hayatın getirmiş olduğu sıkıntılar sebebiyle ve yazlarının bunaltıcı sıcaklarında azda olsun kurtulmak için insanlar kaçış yolları ararlar. Bu kaçış yollarının en başında deniz kenarında her şeyden uzak bir tatil planı olarak bilinir. Bu tatil planlarını yaparken bazı konular kafamızda soru işaretleri bırakır. Denizin güvenliği, denizin temizliği, kumsalın temizliği, denizin sağlık açısından temizliği, etrafında bulunan fabrikaların yakınlığı ve etkileri, etrafında bulunan doğal alanlar hakkında bilgisi, plaj kuralları gibi birçok şey kafamıza takılan sorular arasında yer almaktadır. Bunların en kısa ve tek çözümü plajlarda bunulana cankurtaran bayrağı olarak bilinmektedir.Plajların kenarlarında ve denizde dubalar ve bayraklar bulunmaktadır. Denizin içinde bulunan dubalar denizin dubalardan sonra olan kısmının tehlikeli olduğunu ve geçilmemesi gerektiğini ifade eder. Ya peki bayraklar neyi anlatmaktadır. Bu bayraklar sarı, kırmızı ve mavi renkte bulunmaktadır. Her birinin farklı özellikleri ve kuralları vardır.

Sarı Kırmızı Bayrak

Plajlarda dalgalan sarı ve kırmızı bayrakları daha çok görmekteyiz. Bunlar plajlarda cankurtaran bayrağı olarak geçmektedir. Plajlarda sarı kırmızı bayrak var ise cankurtaran görevde ve denize girilebilir anlamına gelmektedir. Sarı kırmızı bayrağın altında bir sarı bayrak daha asılıysa cankurtaran görevde ama denize girmek risklidir ve girilecekse bile dikkat edilmesi gerektiğini göstermektedir. Sadece kırmızı bayrak dalgalanıyorsa kesinlikle denize girilmez denize girmek tehlikelidir anlamı taşımaktadır.

Mavi bayrak

Plajlarda sarı ve kırmızı rengin yanı sıra mavi bayraklarda bulunmaktadır. Bir plajda mavi bayrak olması demek renginden dolayı aklımıza gelen denizin temizliği değildir sadece. Aslında mavi bayrağın en önemli özelliği plajın güvenliğini anlatmasıdır. Mavi bayrak cankurtaran bayrağı olan sarı ve kırmızı renklerdeki bayraklardan daha çok özelliğe sahiptir.
Mavi bayraklı plajların uyması gereken bazı kurallar vardır. Hatta mavi bayrak takmadan önce yapması kurallarda vardır. bu kuralları belirleyen ve takip eden bir kurum bulunmaktadır. bu kurum Foundation for Environmetal Education- Uluslararası Çevre Eğitim Vakfıdır. Mavi bayrak programı adı altında kurallar belirlemiştir. Bu kuralları dört ana başlık altında toplamıştır. Bu ana başlıklar yüzme suyu kalitesi, can güvenliği ve hizmetleri, çevre eğitimi ve bilgilendirmesi, çevre yönetimi olarak bilinmektedir.

Tarafından yayınlandı

X