Dubalı Bayrak

Dubalı Bayrak

Dubalı Bayrak
Dubalı Bayrak

Bayrak denildiğinde biz Türklerin ilk aklına gelen doğal olarak Türk Bayrağı’dır. Bunun sebebi millet olarak daha çocukluktan itibaren ay yıldızlı al bayrağımızın öneminin çok iyi empoze edilmiş olmasıdır. Her Türk genci Türk Bayrağı’nın kırmızı rengini şehitlerimizin kanından aldığını, üzerindeki ay yıldızın gökteki ay yıldızın şehitlerimizin kanına yansıması olduğunu bilir. Bu yüzden bayrağa olan sevgi, saygı ve özeni yıllardır nesilden nesile aktarılmıştır.

Önemli günlerde, resmi ve dini bayramlarda her evin balkon ve penceresinde Türk Bayrakları sergilenir. Her ülke bayrağıyla gurur duyar fakat bu durum milletimizde daha üst seviyelerdedir. O kadar ki bayrak bizler için kutsaldır.

 

Bayrak denilince akla önce Türk Bayrağı gelse de aslında değerlerimizi yansıtma yöntemi olarak pek çok alanda bayraklar kullanılmaktadır. Mitinglerde yer alan siyasi partilerin bayrakları, kurumların bina girişlerinde sergiledikleri Türk Bayrağı yanında yer alan firmalarına ait gönder bayrakları, markalara ait diğer logolu bayraklar bunlara örnektir.

 

Kullanım yerine göre bayraklar çeşitlendirilmiştir. Bunlardan en pratik, günlük hayatta en çok karşılaştığımız bayrak çeşitlerinden biri de dubalı bayrak veya yelken bayrak denilen modellerdir.

 

 Dubalı Bayraklar Nedir?

 

Dubalı bayraklar, çoğu yerde yelken bayrak, damla bayrak olarak da geçmektedir. O yüzden bu isimle görünce de şaşırmamak gerekir. Markaların isimlerinin ve logolarının yer aldığı, dikkat çekmek, reklam yapmak amacıyla kullanılan ürünlerdir. Duba bayrak adından da anlaşılacağı üzere bir dubanın üzerine konumlandırılmış bayraklardır. Dubaların içi kum veya su ile doldurularak rüzgara karşı dayanıklı hale getirilmiştir.

 

Dubalı bayraklar genellikle duba direk ve kumaştan oluşur. Dubaların temel malzemesi plastiktir. Direkleri ise metal&metal alaşımlarından meydana gelmektedir ve sağlam bir yapıya sahiptir. Logonun veya reklamın basılacağı bayrak kumaş ise tercihe bağlı olarak saten ve ya raşhel kumaş olarak değişkenlik göstermektedir. Kullanılan materyalin cinsine ve ölçüsüne göre fiyatları değişkenlik göstermekle birlikte maddi açıdan oldukça caziptir.

 

 Dubalı Bayraklar Nerelerde Kullanılır?

 

Dubalı bayraklar günlük hayatta hemen her yerde karşımıza çıkabilmektedir. Kuaförlerin dükkanların önlerinde, benzin istasyonlarında, özel davet ve organizasyonlarda, indirim ve kampanya olan markaların reklam ve tanıtımlarında yol üstünde ve kapı önlerinde sıklıkla görülmektedir.

 

Reklam vermek isteyen ve bunun gelen geçen herkesin dikkatini çekmek isteyen işletmelerin ilk tercihlerinden biridir. Ara sokakta göze çarpmayan veya adı henüz duyulmamış firma ve dükkanlar sokak başlarına, trafiğin akışkan olduğu yere, daha fazla insanın olduğu ve olabileceği lokasyonlara dubalı bayraklarından koyarlar.

 

Müşteriyi markaya çekmenin en önemli yöntemlerinden biri sürekli markayı onun gözü önüne çıkarmaktır. Zaten şu an bütün e-ticaret sitelerinin ve reklam ajanslarının stratejileri bunun üzerine kuruludur. İnternette daha önce yapılan bir araştırmanın, bir kere baktığın ürünün sosyal medyada defalarca karşımıza çıkmasının stratejisin ardında sürekli o ürüne ve markaya dikkat çekerek ürün satışı sağlamaktır. Bir dile ne kadar maruz kalırsanız, o dili o kadar çabuk öğrenirsiniz. Bir ürünü ve markayı ne kadar sık görürseniz o markaya olan güven ve satın alma isteği doğru orantılı olarak artar.

 

Dubalı bayraklardaki pazarlama stratejisinin ardında da daha fazla dikkat çekerek markayı veya logoyu insanlara daha aşina hale getirmektir. Daha fazla akıllarda kalan marka, muadilinden bir adım öne geçecektir. Yelken, yani dubalı bayrakların reklamcılıkta kullanılmasının ve yol üzerinde karşımıza çıkmasının temel sebebi budur.

 

 Dubalı Bayrakların Modelleri Nelerdir?

 

Dubalı bayraklar, dikdörtgen, olta, yelken gibi şekillerde olabilmektedir. Çoğunlukla yelken şeklinde olanlar tercih edildiğinden yelken bayrak ismini reklam verirken sıklıkla duyarsınız. Hepsinin ortak özelliği bir dubanın üzerine dikilmesi olduğundan dubalı bayrak bütün modelleri kapsayan genel bir isimdir.

 

Bir dubanın üzerine dikdörtgen şeklinde bir bayrak dikilmişse dikdörtgen dubalı bayrak adını alır. Dubanın üzerine olta şeklinde bir bayrak monte edilmişse olta, yelken şeklindeyse yelken bayrak adı verilmiştir.

 

Bütün dubalı bayrak modelleri için sağlam bir şekilde yerinde durmasını sağlayan temel nokta sağlam bir dubadır. Genellikle sert bir plastikten yapılan dubaların içi boştur ve ağırlık yapması için doldurulması gerekir. Su veya kumla doldurulmayan dubalar rüzgardan kolaylıkla devrilebilir.

 

 Dubalı Bayrakların Ölçüleri Nelerdir?

 

Dubalı bayrakların bir standardı vardır. Standart dubalı bayrak ölçüleri aşağıdaki gibidir:

 

50 cm x 200 cm

75 cm x 250 cm

75 cm x 300 cm

100 cm x 400 cm

100 cm x 450 cm

 

Bu standartlar, rüzgarın bayrağı devirme olasılığı, dubanın içerisindeki kum veya suyun ağırlığı da hesaplanarak en uygun reklam bayrağı olabilecek şekilde tasarlanmıştır. Duba bayrak ölçüleri konusunda yine de son söz reklam veren tarafa aittir. Özel çalışmalar da tasarlanabilir.

 

 Dubalı Bayrakların Diğer Teknik Özellikleri Nelerdir?

 

Bayrakta kumaş olarak polyester, saten ve alpaka denilen kumaş türleri de kullanılmaktadır. Ancak daha çok hava geçirgenliği sebebiyle raşhel kumaş tercih edilir. Diğer kumaş türleri reklam veren kişi tarafından tercih edilirse kullanılabilir. Ancak önerilen kumaş türü raşhel kumaş türüdür.

 

Baskıda kullanılacak boya tamamen kişinin tercihine kalmıştır. Farklı kalitelerde boya seçenekleri mevcuttur. Boyanın haricinde baskıda kullanılacak teknik de yine reklam verenin tercihine sunulur. Birkaç baskı tekniği aşağıdaki gibidir:

 

Empirme Baskı

Fabrikasyon Baskı

Sergrafi Baskı

Ronjan Baskı

Dijital Baskı

 

Kullanılan bayrak direkleri alaşım veya alüminyum olabilir. Renkler metal veya alüminyum renkleri gibi düşünülebilir. Duba için her ne kadar geneli plastik de olsa farklı seçenekler de istenilen kalite ölçüsünde değişkenlik gösterebilir.

 

 Dubalı Bayrakların Kurulumu Nasıl Yapılır?

 

Dubalı bayrakların kurulumu son derece basit ve pratiktir. Size 3 parça halinde gelen duba bayrakları kendi başınıza hiçbir yardım almadan birkaç dakika içinde dubalı bayrak kurulumu yapabilirsiniz. Öncelikle dubanın üzerine direk geçirilir. Sonrasında bayrağı ince tele geçirip çekerek tamamını yerine oturtabilirsiniz. Dubanın rüzgardan uçup gitmemesi ve yerinde sağlam kalması için mutlaka ağırlık yapacak bir madde ile doldurmanız gereklidir. Bunun için en çok kum veya su tercih edilir.

 

 Dubalı Bayrakların Fiyatları Nasıldır?

 

Dubalı bayrakların fiyatları bayrak modeline, duba tercihine, bayrağın ölçülerine ve bayrak baskı teknikleri ile baskı boyasına göre değişkenlik gösterir. 50 cm x 200 cm ölçülerinde bir dubalı bayrağın fiyatıyla 100 cm x 400 cm ölçülerinde bayrağa sahip bir duba bayrak fiyatları aynı olması beklenemez. Yine empirme baskı yapılan bir dubalı bayrakla dijital baskı yapılan bir dubalı bayrak için farklı ücretlendirme olacaktır.

 

Dubalı bayrak fiyatları kullanılan kumaşın saten veya raşel olması, polyester veya alpaka olmasına göre de değişecektir. En çok tercih edilen raşhel kumaş bir dubalı bayrak ile polyestenden yapılmış bir bayrağa sahip dubalı bayrak fiyat farklılıkları gösterecektir.

 

Kalitesine göre 30 liraya dubalı bayrak satın alınabileceği gibi 150 liraya da dubalı bayrak satın alınabilir. Bu tamamen bayrakta hangi özelliklerin kullanılmak istediğine göre değişkenlik gösterecektir. Bazı internet sitelerinde kampanyalı ikinci el dubalı bayraklara rastlayabilirsiniz. Ancak bunların size özel tasarlanan, hiç kullanılmamış, tozdan rüzgardan hasar görmemiş sıfır bir dubalı bayraktan farklı görüneceğini unutmayın. Bayrağın üzerinde yer alan logo ve marka isminiz sizi yansıtır. Sizin, işinizi nasıl yaptığınızı ve işinize olan saygınızı yansıtır. Bu sebeple dubalı bayrakları tasarlatırken veya ikinci el satın alırken bunun markanıza yaptığınız bir yatırım olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

 

 Dubalı Bayrakların Avantajları Nelerdir?

 

Reklamcılıkta sıklıkla kullanılan bayraklardan en popüler olanı ve hemen her yerde karşımıza çıkan dubalı bayraklar maliyeti çok uygun reklam bayraklarıdır.

 

Plajlarda, yeni açılan dükkanların önlerinde, kuaförlerde, özel davetlerde çokça gördüğümüz dubalı bayraklar fiyat performans bakımından son derece mantıklı bir reklam yatırımıdır.

 

Maliyetinin yanı sıra tüketicinin karşısına yolda, trafikte, plajlarda ve benzin istasyonlarında sürekli çıkarak hedef kitlenin aklında yer eder. Bunu da çok pahalı olan televizyon reklamlarından daha az fiyata yapar.

 

Kolay taşınabilir olması da dubalı bayrakların avantajlarından biridir. Kum veya su ile doldurulmadan önce istenilen yere taşındıktan sonra ağırlık verilmesi daha mantıklıdır.

 

Montajında hiçbir eleman gerekmemesi, tek başına birkaç dakika içinde kurulabiliyor olması da dubalı bayrakların bir diğer avantajıdır. Bu kadar uygun fiyata böyle bir reklam ürünüyle hedef kitlenize ulaşmanız kolay ve zahmetsiz olabilir.

 

 Dubalı Bayrakların Pazarlamadaki Önemi

 

Günümüzde pazarlama ve satış iç içe ve birbirinden ayrılmaz bir bütünün parçalarıdır. Artık pazarlama faaliyetleri o kadar çeşitlendi ki çeşitlilik ve rekabet de arttı. Hem dijital satışta hem canlı satışta büyük bir rekabet yaşanmakta, stratejisini doğru kuran, bütçesini doğru planlayan rakip, piyasadaki ikamesini elemektedir.

 

Görsel materyaller, promosyonlar, sadakat programları ve daha pek çok pazarlama sistemi ortaya çıktı. Ancak ne olursa olsun hiçbir reklam, sürekli gözünüzün önünde duran bir reklamın önüne geçemez. Her gün yürüdüğünüz yolda gözünüze çarpan bir kuaförün dubalı bayrağı, birkaç adımda bir karşınıza çıktıkça artık o kuaförü merak edersiniz.

 

Evinizin önünden yan sokaktaki benzinciye kadar dizilmiş benzincinin dubalı bayrakları size evden çıkarken yarılanmış deponuzu doldurmanızı hatırlatabilir. Aslında pazarlama dediğimiz şey doğru hatırlatıcıların, doğru yer ve zamanda karşımıza çıkarılarak o ürüne olan ihtiyacımızı bize hatırlatmasıdır. Daha başka bir tabirle ihtiyaç yaratmasıdır. Aslında o yarım depo benzin size o günlük yetecektir ama o dubalı bayraklar sayesinde deponuzu doldurmak isteyebilirsiniz.

 

Pazarlaması yapılacak ürünün çok kaliteli bir görselinin olması, ürüne olan inancı da artıracaktır. Kötü ve eskimiş bir kumaşa sahip bir dubalı bayrağın pazarlamada başarı sağlaması ve müşteriyi etkilemesi beklenemez. Bu, her şeyden de öte markaya olan saygıyı azaltır. Hatta ve hatta ters bir etki yaparak kendisinden soğutur ve ürünün en yakın rakibine olan sempatiyi artırabilir.

 

Bazı ürün ve hizmetleri diğerlerinden daha fazla severiz. Bunun tam olarak sebebini bilemeyiz. Sorduklarında belki net bir cevap da veremeyiz ancak bazı ürünleri almak konusunda diğerlerini almaktan daha fazla bir istek besleriz. Bunun sebebini hiç düşündünüz mü?

 

Bunun önemli sebeplerinden biri, farkında olmadan markanın alt belleğinizde yer etmesidir. Çoğu şirket bu taktiği kullanarak yıllarca milyon dolarlık satışlar yaptılar. Çok bilinen bir kola firmasının sinema reklamlarında milisaniyelik kola görseli paylaştığını ve bu sayede o markanın satışlarının patladığını duymuşsunuzdur. Bu gibi örnekler aslında pazarlamada görselliğin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

 

Gerek dijital dünyada gerekse canlı satışlarda öne geçmenin en kritik stratejilerinden biri görselliği doğru kullanmaktır. Ne çok sık kullanarak kullanıcıyı sıkmak, ne de kendini unutturacak kadar az etkileşim kurmak doğru sonuç vermez. En doğru miktar, optimum miktardır. Yeterli sayı ve frekansta tüketiciye ulaşarak doğru hamleyi yapabilir, dubalı bayraklarla reklam vererek satışlarınızı artırabilirsiniz.

 

 

 

X