Gönder Bayrağı

Gönder Bayrağı

Gönder Bayrağı
Gönder Bayrağı

Türkiye Cumhuriyeti’nde bayrağın önemi hiçbir vatandaş tarafından yadsınamaz. Bu sebepledir ki ilköğretimden itibaren törenlerde bayrağı göndere çekmek yazısız bir kural olmuş, yıllardır süregelmiştir. Gönder bayrağı nedir diye sorulacak olursa direğin üstüne doğru çekilen bayrak anlamına gelmektedir. Bayrağı gönderin yani direğin en üst noktasına doğru çekmek ise göndere bayrak çekmek demektir.

 

 Gönder Bayrağı Nerelerde Kullanılır?

 

Türk Bayrağı’mızın yansıra kamu kurum ve kuruluşları, özel şirketler, sivil toplum örgütleri okullar ve markalarını yansıtmak isteyen tüm kuruluşlar tarafından gönder bayrakları kullanılabilmektedir.

 

 Gönder Bayrağında Ölçüler Nelerdir?

 

Kullanılan amaca ve kuruma göre değişkenlik göstermekle birlikte en yaygın ve kabul gören gönder bayrağı ebatları şu şekildedir:

 

  1. 70 cm x 105 cm ile 80 cm x 120 cm ebatlarında gönder bayrak ile 3 metre direk
  2. 100 cm x 150 cm ebatlarında gönder bayrak ile 5 metre direk
  3. 150 cm x 225 cm veya 200 cm x 300 cm ebatlarında gönder bayrak ile 7 metre direk
  4. 300 cm x 450 cm ebatlarında bayrak ile 10 metre direk

 

Bu ebatlar gönder bayrağın dayanıklı ve uzun ömürlü olması açısından standart olarak belirlenmiş ebatlardır. Direk uzunluğu, okul gönder bayrağı ölçüleri göz önüne alındığında minimum 2,5 metre standart alınması gereklidir. 2 bucuk metrenin üzerinde de gönder bayrağı direkleri kullanılmaktadır.

 

Gerek okul bayrakları gerek diğer kamu kurum ve kuruluşlarının bayrakları olsun, gönder bayrağı genellikle Türk Bayrağının yanına konumlandırıldığı için birbirine uyum sağlaması açısından aynı veya yakın ölçülerde tercih edilmektedir. Gönder bayrağı boyutları ne olursa olsun kamu kurum ve kuruluş binalarının önünde, mitinglerde, var oluşumuzun bir simgesi olarak dalgalanması gurur verici ve vazgeçilmezdir.

 

Diğer gönder bayrağı ölçüleri aşağıdaki gibidir :

 

50 x 70 cm

70 x 105 cm

80 x 120 cm

100 x 150 cm

120 x 180 cm

400 x 600 cm

500 x 750 cm

600 x 900 cm

 

Bu ebatlar standart ebatlardır ve pek çok kamu kurum ve kuruluşu gönder bayrağı siparişlerini bu ebatlarda vermektedir.

 

 Gönder Bayrağı Takılırken Nelere Dikkat Edilir?

 

Gönder bayrağını takmak için birden fazla sistem bulunmaktadır. Bu sistemler geçmişten günümüze süregelen, ihtiyaca göre geliştirilmiş ve kullanım kolaylığı eklenmiş sistemlerdir. Gönder bayrağı nasıl takılır konusunda aşağıdaki sistemler yeterli bilgi vermektedir.

 

  1. Dıştan İpli Sistem: Bu sistem en bilinir sistemlerden biri olup gönder bayrak direği yanındaki ip sayesinde bayrak göndere çekilir. Yanında ise direk gövdesine bağlı bulunan ipi sabitleyici bir makara sistemi vardır. Direk ile gelen ipin ucuna bayrağın üst ve alt kısımları iliştirilir. Makaraya iyice yaklaştırılan bayrağın sıkı bir şekilde durması gereklidir. Bu sebeple olabildiğince gerdirilir.

 

  1. İçten İpli Sistem: Bu sistemde ise bayrağı göndere çekecek olan sistem direğin içinde yer almaktadır. Halatlı bir sistem olup en tepede bir rulman yatağı bulunmaktadır. Bu sayede bayrak ipe dolanmaz. Bunun sebebi sistemin rüzgar yönünde dönüş yapıyor oluşudur. Sistemler içinde en çok tercih edilen, en kullanışlı ve şok görünüme sahip olan sistem içten ipli sistemdir. Asansör mantığı ile hareket eder.

 

  1. Tepe Döner Sistem: Bu sistem de bir çeşit içten ipli sistemdir denilebilir. Farklı olarak direğin tepe noktasından boncuk sistemi geçirilir, alt kısma bağlanır ve bayrak göndere çekildikten sonra da vidalama yapılır. İsteğe bağlı olarak da gerekirse germe işlemi uygulanabilir.

 

Tüm bu sistemler, kullanım yerine ve kullanım kolaylığına göre tercih edilebilir. Bazı okullar içten ipli sistemi tercih ederken bazı okullar dıştan ipli sistemi tercih etmektedir. Yine özel sektörde çoğu firma içten ipli sistemi tercih ederken az bir kısım da dıştan ipli sistemi tercih etmektedir. Bu tamamen sizlerin görsel ve kullanım kolaylığı bakımından neyi tercih ettiğinizle alakalı olarak değişkenlik göstermektedir. Önemli olan gönder bayrağının en tepede ve gergin bir sekilde sergileniyor oluşudur.

 

 Gönder Bayrağı Modelleri Nelerdir?

 

Dış mekanlarda kullanılan gönder bayrakları yazın çok sıcağa, kışın ise şiddetli yağışlara maruz kalabilmektedir. Bu sebeple her türlü hava koşulları göz önünde bulundurularak gönder bayrağı modelleri üretilmedir. Gönder bayrağı üretiminde boya ve kumaş seçimi çok önemlidir. En çok tercih edilen iki çeşit kumaş türü vardır. Bunlardan birincisi raşel kumaş, bir diğeri ise saten kumaştır.

 

Kumaş haricinde bir diğer önemli konu baskı ve aksesuarlardır. Dispers dijital baskı, pigment emprime baskı, kenar kulplu baskı, matabyon ve plastik halka, kenarları çift dikişli olmak üzere çok çesitli baskı türleriyle aksesuar çeşitleri bulunmaktadir. Gönder bayrağının modeline karar verirken kurumun hangi amaca hizmet edeceği, firmanin logosu, kurumsal imajı, vizyonu, misyonu gibi konular etraflıca düşünülmüş olmalıdır.

 

Tüm bunlardan hareketle gönder bayrağının sadece Türk Bayrağı olmadığını, aynı zamanda firmaların logolarını içeren bayrakların da göndere çekildiğini söyleyebiliriz. Hatta kurumsal pek çok firma giriş kapısında Türk Bayrağı ile kurulsal logosunun yer aldığı kendi bayraklarını yan yana iki direk koyarak göndere çekilmiş konumda sergiler.

 

 Gönder Bayraklarında Fiyatlar Nasıldır?

 

Fiyatlar, boyutlarına ve modellerine göre oldukça değişkenlik göstermektedir. Daha iyi anlaşılması için birkaç örnek vermek gerekirse gönder Türk Bayrağı fiyatları şu şekildedir:

 

Kumaş ve ebatlar, gönder bayrak fiyatları belirlenmesinde en temel iki unsurdur. 100 cm x 150 cm raşhel kumaştan yapılmış Türk Bayrağı 37 ile 40 TL’ye satın alınabilmektedir. 50 cm x 200 cm saten kumaştan yapılmış bir Türk Bayrağı’nın fiyatı 55 ile 60 TL arasında değişkenlik göstermektedir. 200 cm x 300 cm raşhel kumaştan üretilmiş bir Türk Bayrağı 135 ile 140 TL arasında satışa sunulmaktadır. 400 cm x 600 cm ebatlarında saten kumaştan yapılmış bir Türk Bayrağı’nın fiyatı ise 375 TL civarındadır.

 

Yukarıda bahsi geçen fiyatlar çevrimiçi satış sitelerinde yer alan ve belki de daha once kullanılmış, yıpranmış ve ikinci el gönder bayraklar olabilmektedir. Satın alırken bunu da göz önünde bulundurmak, mümkünse başka ürünler de satılan bir e-ticaret sitesinden degil, işin ehli bir bayrakçıdan gönder bayrak satın almak daha mantıklı olacaktır. Bu sayede daha kaliteli ve uzun ömürlü bir gönder bayrağa sahip olunacaktır. Bayrağın kalitesi göndere çekilip uzaktan bakılsa bile belli olabilmektedir.

 

Gönder bayrak direği fiyatları kullanım amacına, rengine, makama ve yerine göre değişkenlik göstermektedir. Sarı renkli bir makam gönder bayrak direği 350 TL ile 400 TL arasındadır. Bunun yanısıra 10 metrelik bir döner sistemli krom bayrak direği 4,350 TL’ ye kadar çıkabilmektedir. 5 metrelik dıştan ipli sabit makaralı bir krom bayrak direği 2,000 – 2,200 TL bandındadır. 7 metrelik bir baska döner sistemli krom direk 3,100 TL fiyata sahipken 10 metrelik bir baska direk 5,000 TL’ ye kadar çıkabilmektedir.

 

Türk vatandaşları bayrağa verdiği önem ve saygıdan dolayı Türk gönder bayrağını paha biçilemez olarak görmektedir. Bayrak göndere çekilirken saygı duruşunda durmamızın bir sebebi de budur. Bu sebeple pek çok ürünü satın alırken fiyatı konusunda çekimser kalan, belki pazarlık yapan milletimiz konu bayrak olduğunda bunu yapmaz. Bayramlarda ve özel günlerde evinin penceresine ve balkona asmak için evinde mutlaka bir adet bayrak bulundurur. Bu sebeple gönder bayrağı fiyatları pek çok vatandaşa fazla görünmemektedir.

 

 Gönder Bayrağı Üretimi Nasıl Yapılır?

 

Günümüzde sadece ülkemizde değil dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde bayrak çok önemli bir noktadadır. Her ülke vatandaşı kendi ülkesinin sembolü olan bayrağını bilir ve tanır. Tabi ki Türk vatandaşı da kendi bayrağını bilir. Ancak bayrak, Türkler için pek çok ülkenin vatandaşlarından daha önemli bir yerdedir. O kadar ki bayrağının renkleri şehitlerimizin kanından gelmekte ve bugün yine gerekse yine Türk vatandaşı kanının son damlasına kadar o bayrağı göklerde dalgalandırmaya uğraşacaktır.

 

Bu nedenle bayrak üretmek kutsal bir iştir. Gönder bayrakları imalatı belki de diğer tüm bayrakların üretiminden daha hassas bir iştir. Sebebi ise bu bayrağın göklerde dalgalanmasının ulusumuz adına büyük anlamlar taşımasıdır.

 

Sadece Türk gönder bayrakları için değil, aynı zamanda firmaların kurumsal logolarını, vizyon ve misyonlarını yansıtan ve genellikle de dış mekanlarda Türk gönder bayrağının yanında konumlandırılan kurum gönder bayrakları ve flamaları da cok dikkatli üretilmelidir. Türk Bayrağı’nın yanında duran bütün bayraklar aynı hassasiyetle işini bilen kimseler tarafından imal edilmelidir.

 

Kumaş kesimi, bayrağın üzerine uygulanacak sembol veya logo cok dikkatli yapılmalıdır. Kaliteli bir kumaş, işin ehli olmayan kimselerin elinde çok kalitesiz sonuçlarla ortaya çıkabilir. Gönder bayrak imalatında dikkat edilmesi gereken temel noktalar grafik çalışmaları, film çıkışı, baskı kalıbı, uygun renk kodları, kumaş ve kumaşın dogru kullanımıdır.

 

Burada kumaşın dogru kullanımından kasıt, dikişin özveri içermesidir. Başarılı bir dikiş, kesinlikle yamuk veya karışık olmamalıdır. Her bakımdan çok detaylı olan gönder bayrak üretimi sadece işin ehli insanlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde bayrağa saygısızlık olur.

 

Gönder bayraklar çoğunlukla özel sektörde, devlet kamu kurum ve kuruluşlarında, okullarda ve mecliste kullanılır. Yapılan işi, firmanin vizyonunu ve yaptığı işe saygısını ve her şeyden önce Türk gönder bayrağı bizleri yansıttığı için üretiminde yapılan hatalar birden fazla insani etkileyebilmektedir. Bu bakımdan imalatta kullanılan baskı makineleri, kumaşlar ve teknikler önem arz etmektedir. İyi ve kaliteli üretilmiş bir gönder bayrağı firmaya görsel açıdan ve hizmet ağı açısından ne kadar katkıda bulunursa, özensiz üretim de bir o kadar firmayi negatif yönde etkiler.

 

Hiçbir firma, üretiminde düşük kalitedeki malzemelerin kullanıldığı bir gönder bayrağı satın alıp da firmasının dış mekanında sergilemek istemez. Küçük bir detay olarak görülebilir ancak yapılan her türlü işte ilk intiba çok önemlidir. İstirakleriniz veya iş yapma ihtimaliniz olan kurumlar firmanizi ziyarete geldiğinde öncelikle kurumun kapısında bulunan gönder bayrağına dikkat edeceklerdir. Daha sizler onları karşılamadan, kapıdaki bayrağınız onları karşılayacak ve sizin hakkınızda onlara bir fikir verecektir. Özensiz imal edilmis bir gönder bayrağı sizin iş yapış şekliniz hakkında da karşınızdaki firmaya bir fikir verebilir.

 

Üretimini bilen herkes bayrak imalatı yapamaz. Ciddi bir tecrübe gerektiren gönder bayrak imalatı eğer konusunda uzman biri tarafından yapılmaz ise sonuçları kötü olabilir. Gönder bayraklar bugün hemen hemen bütün kurumların giriş kapılarında yer almaktadır. Kaliteli üretilmiş bir gönder bayrağını işin uzmanı olmasanız da hemen anlayabilirsiniz.

 

Gönder bayrakları kartvizit gibidir. Dikkatli bakıldığında dışarıdan gelen biri için sizin ve firmanız hakkında pek çok bilgi verebilir. Bu nedenle imalatında da, imal edilen yerden satın alımında da bu göz önünde bulundurulmalıdır.

 

X