Okul Tören Direkleri

Okul Tören Direkleri

Tören direkleri, isminden de anlaşılacağı üzere, okullarda genellik ile milli bayramlarda gerçekleştirilen etkinliklerde kullanılmakta olan direk tipleridir.

Yardımcı ve tamamlayıcı malzemeler ile birlikte kullanılan okul tören direkleri öğrenciler ya da görevlendirilen diğer personel tarafından kolay bir şekilde taşınılabilen yapıda ve hafiflikte bulunmaktadır.

Okul Tören Direkleri Özellikleri

Okullardaki törenlerde kullanılmak maksadı ile üretilen bu direk tipleri, genel olarak ahşaptan imal edilmiştir. Bu malzemenin tercih edilmesindeki en büyük neden, bir öğrenci tarafından taşınması ve taşıma işleminin tören boyunca devam etmesi nedeni ile öğrenciyi yormayacak şekilde malzemelerin kullanılması gerektiğidir.

Ahşap gövdeye sahip olan okul tören direkleri koruyucu malzemeler ile kaplanmıştır. Kaplanan bu malzemeler sayesinde direkler dış etkenlere maruz kaldığında deforme olmamakta ve uzun süreli kullanım imkanı sağlanmaktadır. Üzerlerine genelde Türk bayrağı asılan bu direk tiplerinde, bazen okul flamaları da bulunmaktadır.

Direklerin öğrenci tarafından taşınabilmesi maksadı ile taşıma kemeri ismi altında bir yardımcı aparatta kullanılmaktadır. Tören direklerinin üst kısmında ise, alem ismi verilen ay ve yıldızdan oluşan bir ek parça bulunmaktadır. Genelde pirinçten imal edilen alem, direklerin en üst kısmına sabitlenmektedir. Taşıma kemerine direğin alt kısmı geçirilmekte ve kemer boyna asılarak, tören direkleri düzenlenen aktivitelerde kullanılmaktadır.

Okul Tören Direkleri Kullanım Alanları

Eğitim kurumlarında kullanılmak maksadı ile tasarlanan okul tören direk tipleri milli bayramlar ya da benzeri organizasyonlarda kullanılmaktadır. Eğitim kurumlarının haricinde bu bayrak tiplerine düzenlenen çeşitli organizasyonlarda da rastlamak mümkündür.

Özellik ile uluslar arası spor müsabakaları ile uluslar arası organizasyonlarda bu tören direklerinin kullanıldığı sıklık ile görülmektedir. Milli sporcuların ya da organizasyonu düzenleyen üyelerin askı aparatı ile birlikte, üzerinde Türk bayrağı olacak şekilde tören direklerini kullandıkları görülmektedir.

Tarafından yayınlandı

X