Reklam Bayrağı

Reklam Bayrağı

Dubalı Bayrak
Dubalı Bayrak

Reklam Bayrağı, günümüzde reklamlar hemen hemen her sektörde kendini göstermekte ve günden güne de önem kazanmaktadır. O kadar ki, artık yapılan bir işin tüketiciye sunulması sırasında yolu reklamdan geçmeyen ürün ve hizmetlerin kazanma şansı çok düşüktür. Zaman geçtikçe reklama verilen önem ve şirketlerin reklam faaliyetleri için ayırdıkları bütçe de artmaktadır.

 

Reklam ürünlerine göz atacak olursak yazılı, sözlü veya işitsel, basılı ve görsel olmak üzere pek çok reklam çeşidi vardır. Reklam bayrağı da bir çeşit görsel reklam ürünüdür. Diğer reklamlar gibi ürüne dikkat çekmek için tasarlanan reklam bayrakları, tanıtımı yapılacak ürün ve hizmetin bulunduğu yerlerde veya hizmete yaklaşırken yol üzerinde göze batan bayraklardır.

 

 Reklam Bayrakları Nerelerde Kullanılır?

 

İş yerleri, fabrika, dükkan, eczane, kuaför, market, otel ve restoranlar reklam bayrağı nerelerde kullanılır sorusu sorulduğunda akla ilk gelen yerlerdir ve bu yerler daha da çoğaltılabilir. Reklam bayraklarının maliyetleri diğer reklam türlerine göre nispeten daha düşük olduğu için sıklıkla tercih edilir. Ayrıca gösterişli olan bu bayraklar, reklam kullanımında asıl amaç olan dikkat çekme özellikleriyle ürün ve hizmete doğrudan fayda sağlamaktadır.

 

Reklam bayraklar hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Bayrak direkleri metal veya alüminyumdan yapılan bu reklam bayrakları portatif olup kolayca taşınabilmekte ve başka bir konuma yerleştirilebilmektedir. Özellikle plajlarda kullanılan yelken bayraklar, bir diğer adıyla plaj bayrakları adını kullanım amacından almıştır. Alt kısımlarındaki bidonlara kum doldurularak ağırlık sağlanır ve böylece rüzgarda devrilmeden durabilirler.

 

Reklam bayrakları kapı önü süslemeleri, açılışlar, büyük organizasyon ve etkinlikler ile ürün ve hizmet indirimlerine dikkat çekmek üzere adından da anlaşılacağı gibi reklam amaçlı kullanılmaktadır. Artık pek çok kuaförün, dükkanın ve küçük işletmelerin markalaşma amacına hizmet etmek üzere kullanılan reklam bayrakları vazgeçilmez birer reklam modeli olmuşlardır.

 

 Reklam Bayraklarının Çeşitleri Nelerdir?

 

Yelken bayrak, L tipi bayrak, roll up bayrak ve damla bayrak en temel reklam bayrağı çeşitleri olarak bilinmektedir. Aslına bakılırsa reklam bayrak denilince akla gelen en bilinir reklam bayrakları yelken bayraklardır. Bunun yanında roll up reklam bayrakları da reklam sektöründe oldukça sık kullanılır.

 

 Yelken Bayrağı Nedir?

 

Yelken tipi reklam bayrağı modelleri bir diğer adıyla dubalı reklam bayrağı modelleri adından da anlaşılacağı gibi tıpkı bir yelkeni andırmaktadır. Firmaların özel kampanyalarında, ürün ve hizmet indirimlerinde, rengarenk ve göze batan bu bayraklarla eğlenceli ve dikkat çekici bir reklam konsepti sunulabilir. Ayrıca yelken bayrağı kapı önünde süsleme olarak, organizasyonlarda ve fuarlarda büyük ilgi çekmektedir. Plajlarda da sıklıkla karşımıza çıkmakta ve pek çok yerde plaj bayrağı olarak da isimlendirilmektedir.

 

Yelken bayraklarda genellikle geniş gözenekli bir kumaş olmasından kaynaklı olarak Rashell kumaş kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Alpaka, Polyester ve Saten kumaşlar da tercihen kullanılabilmektedir. Kumaş tercihi reklam veren kişiye veya kuruluşa aittir. Tamamen reklamdan ne beklediği ve reklam bütçesiyle ilgili reklam veren tarafın kendi kararına bırakılır. Yelken bayraklarda kullanılan dubada farklı renk ve kalite tüketicinin ihtiyacına göre sunulur.

 

 Roll Up Bayrağı Nedir?

 

Roll Up’lar bayraktan çok birer stant gibi düşünülebilir. Yelken bayraklardan sonra sıklıkla tercih edilen bir reklam ürünüdür. Fuarlarda, kongrelerde, tanıtımlarda ve aklınıza gelebilecek pek çok organizasyonda reklam amaçlı kullanılır. Neredeyse yelken bayraklar kadar dikkat çekici şekilde tasarlanabilmektedir. İhtiyaca göre çeşitli boyutlarda imal edilebilir. Genellikle saten kumaş üzerine baskı yapılır ki bu da daha kaliteli bir görünüm sağlar. Özel makaralı sistemi sayesinde sıkıştırılabilir ve yeniden boyutlandırılabilir özelliğe sahiptir. Portatiftir ve taşınması kolaydır.

 

Roll Up’larda da boyut ve kullanılan materyal tercihi tüketicinin ihtiyacına göre şekillenir. Burada reklam veren kişi veya kuruluş reklamdan beklentisini net bir şekilde belirlemiş ve reklam bütçesini önceden planlamış olmalıdır.

 

 Reklam Bayrakları Ölçüleri Nelerdir?

 

En çok tercih edilen reklam bayrakları yelken bayraklar ve roll up modellerdir. Yelken reklam bayrağı ölçüleri belirli bir standarttadır ve genellikle aşağıdaki ebatlarda tercih edilmektedir.

 

50 cm x 200 cm

75 cm x 250 cm

75 cm x 300 cm

100 cm x 400 cm

100 cm x 400 cm

 

Roll Up modeller bir diğer en çok tercih edilen reklam bayrağı çeşididir. Ölçüleri belirli bir standartta olup en çok tercih edilen roll up modellerinin ebatları şu şekildedir :

 

120 cm x 200 cm

150 cm x 200 cm

200 cm x 200 cm

200 cm x 250 cm

200 cm x 300 cm

 

Dışarıda, marketlerin, açılışların, büyük organizasyonların, benzin istasyonlarının önünde gördüğümüz pek çok reklam bayrağı yelken reklam bayraklarıdır. Genellikle yukarıda belirtilen ölçülerde olup bu ölçülerin dışına çıkması çok rastlanan bir durum değildir.

 

Aynı şekilde roll up reklam modelleri de toplantı ve organizasyonların, kongre ve fuarların vazgeçilmez birer parçasıdır ve bu ölçülerin dışına genellikle çıkılmamaktadır.

 

 Reklam Bayraklarının Fiyatları Nasıldır?

 

Reklamcılık sektörünün her alanda ürün ve hizmetlerin tanıtımı, satış ve pazarlamasında devreye girmesiyle birlikte reklama yatırılan bütçe de günden güne artmaktadır. Yerli ve yabancı pek çok firma yıllık bütçelerinin büyük bir bölümünü reklam giderlerine ayırmaktadır. O kadar ki yıllık pazarlama bütçelerinin çok büyük bir kısmı sadece reklama ayrılmakta ve bundan fiyat performans bakımından oldukça güzel geri dönüşler elde edilmektedir. Her yıl yapılan pazarlama ve tüketim analizleriyle de bu yatırımlarının karşılığını alıp almadıklarını hesap edebilmekte, bir sonraki yıl yine reklama yatırılan bütçeleri böylece katlanarak artmaktadır.

 

Instagram, facebook, televizyon, youtube gibi kanallar aracılığıyla yapılan reklamlara ayrılan bütçeler pastadan diğer reklam çeşitlerine göre daha fazla pay almaktadır. Ancak hala basılı, dokunabildiğimiz, yoldan geçerken tekrar tekrar gördüğümüz billboard reklamlarının, yelken bayraklarının ve roll up’ların yerini doldurabilecek bir reklam metodu yoktur. Aslına bakılacak olursa reklamları markaya ve ihtiyaca göre belirlemek ve önem sırasına koymak firmalar için daha mantıklı bir strateji olacaktır. Bazı ürün ve hizmetler anlatılmak için daha fazla görsele ihtiyaç duyarken, bazı ürünlerin sadece radyoda bir müzik ile de reklamı yapılabilir.

 

Reklamların fiyatları değerlendirilirken de fiyat performans açısından değerlendirilmelidir. Bazı reklamlar çok büyük bütçeyle çok geniş kitlelere ulaşırken bazı reklamlar daha az bir bütçeyle yine aynı sayıda kitleye ulaşabilir. Bu reklamlar arasında reklam bayrağı fiyatları nispeten daha uygun ve daha etkilidir diyebiliriz. Özellikle amaç tanıtım, organizasyon, etkinlik, fuar, plaj gibi yerlerde dikkat çekmek ise yelken bayrağı ve roll up’lar en mantıklı seçenekler diyebiliriz.

 

Reklam bayraklarının fiyatları kullanılan kumaş ve ebatlara göre değişkenlik göstermektedir. Kalitesine göre fiyatı son derece farklılık gösterebilen reklam bayraklarından yelken bayrağının fiyat aralığına bir örnek verecek olursak 75 cm x 250 cm ebatlarında L tipi yelken bayrak için 60 TL ile 100 TL arasında fiyatlar değişmektedir. 100 cm x 400 cm ebatlarında bir yelken bayrak için fiyatlama ise 110 TL’ den başlamaktadır ve kalitesine, kumaşına göre fiyatlar farklılık göstermektedir.

 

Roll Up reklam stantlarının fiyatları boyuta ve kullanılan reklama göre 130 TL ile 750 TL arasında değişmektedir. Yelken reklam bayraklarına göre daha geniş bir fiyat yelpazesine sahiptir. Bu özelliğiyle daha geniş bir kitleye hitap etmekte ve her kesimden reklam vericiye hizmet sunmaktadır.

 

 Reklam Bayrakları Kurulumu Nasıldır?

 

Reklam bayraklarından yelken reklam bayrağı nasıl kurulur sorusunun yanıtı çok kolaydır. Son derece zahmetsiz bir kuruluma sahip olan yelken reklam bayrakları genellikle bir adet duba ve üç parçadan oluşan direk ve askılı bayrak olarak kullanıcıya teslim edilir. Kullanıcı kendisi rahatlıkla kurulumu yapabilmektedir.

 

Yelken reklam bayraklarının kurulumunda öncelikle dikkat edilmesi gereken şey bayrak dubasının altında yer alan bayrak direğini dubaya birleştiren parçayı çıkarmaktır. Sonrasında ise bu parça dubanın üst kısmına takılır. Bidonun içine tamamen kullanıcının tercihine kalmış bir şekilde su veya kum seçeneklerinden biri ağırlık yapması ve rüzgardan uçmaması amacıyla konulur.

 

Yelken reklam bayraklarında kullanılan direk genellikle üç parçadan oluşur. Bu parçalardan öncelikle kalın olan direğin altta kalması sağlanmalıdır. Daha sonra ince olan direk kalın olanın içine yerleştirilir. En ince parça olan çelik tel ise ince direğin baş kısmında yer alan plastik parçanın içine monte edilir.

 

Bayrağın en alt bölümünde, ilk dikilen yerin hemen yanında direği bayrağa geçirmek için özellikle dikilmiş bir geçiş yeri bulunmaktadır. Direği bu geçiş yerinden bayrağa takarak üstteki çelik tel bayrağın şeklini alana kadar kumaşı direğe takılmaya devam edilir. Direk bayrağın şeklini aldıktan sonra ise direğin alt kısmında yer alan bileziğe bayrağın alt kısmındaki ip bağlanır. Bidonun direk bağlantı parçasına direk takılarak işlem tamamlanır.

 

Yelken bayraklarının kurulumu ana hatlarıyla bu şekildedir ve herkesin yapabileceği kadar kolaydır. Roll Up kurulumları da yelken reklam bayraklarının kurulumu kadar kolay ve zahmetsizdir.

 

Roll Up reklam bayraklarının kurulumunda öncelikle roll up tüm parçalar bulunduğu kutudan veya çantadan dışarı alınmalıdır. Sonrasında ise standın iki ayağı birbirine paralel olacak şekilde açılarak tutulmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken noktalar ayak ve baş kısımlarıdır. Reklamı yapılacak olan poster demir bir direk yardımıyla üst kısım ve ayaklar arasında tutturulur. İçerisinde makaralı bir sistem vardır ve bu sistem sürekli olarak posteri içeriye doğru sararak posteri düzgün ve gergin tutmayı sağlamaktadır.

 

 En Etkili Reklam Bayrağı Çeşidi Nedir?

 

Her ne çeşit reklam olursa olsun, reklam modeli seçilirken kullanılacağı yer, hitap edeceği kitle, ürün ve hizmet çok detaylı olarak incelenmeli, reklamdan beklenti tam olarak belirlenmiş ve net olmalıdır. Eğer bir reklam bayrağı kullanılacaksa reklam bayrakları da kendi içinde amacına ve kullanım performansına göre değerlendirilmelidir.

 

Kullanım kolaylığı, maliyeti, kullanım yeri, dikkat çekiciliği, portatif olup olmaması ve fiyat performans açısından değerlendirilecek olursa yelken bayraklar plajlarda, açılış törenleri, kuaförler ve dükkanlar için en kolay ulaşılabilir ve en dikkat çekici reklamlardır.

 

Roll up’lar da kendi içinde çok çeşitli fiyat aralıklarıyla her kesimden müşteriye hitap edebilmektedir. Bu sayede yine çok tercih edilebilir ürünlerdir. Ayrıca fuar ve kongrelerin vazgeçilmezi olan roll up stantlar reklam ve tanıtım için yerine başka bir model konulamayacak kadar elzem reklam ürünleridir. Her kongrede veya fuarda mutlaka roll up reklamlara rastlarsınız.

 

Reklamcılık sektörü gelişmeye devam ettikçe çevrede daha fazla reklam ürünü görülecektir. Yelken reklamlar ve roll up stantlar da bu ürünlere dahildir. Gelişen hizmet anlayışı ve daha fazla insana ulaşma çabası reklamcılığın önemini gün geçtikçe daha da ileriye taşıyacaktır. Reklamın türü, yeri, hitap ettiği kitle değişebilir ama reklama duyulan ihtiyaç ve reklamın hayatımızdaki yeri asla azalmayacaktır.

 

X