Sarı Bariyer Nedir?

Sarı Bariyer

Bariyerler, belirli alanlarda kullanılan, bireylerin alanlar üzerindeki hareket durumlarını kısıtlayan ya da yönlendiren yardımcı elemanlardır. Bahsedildiği üzere girilmesi istenilmeyen alanların önüne, uzaktan gözlenmesi istenen bölgelere ya da yaya trafiği açısından düzen getirilmesi düşünülen alanlara konulmaktadır.

Kullanılan bariyerler, aynı amaca hizmet etmekte olup, görsel açıdan farklı modellerde ya da tiplerde bulunmaktadır. Bu tipler arasında yer alan ve rengi ve üretildiği hammadde nedeni ile sarı bariyer olarak adlandırılan çeşitler aynı amaca hizmet eden ürün çeşitleridir.

Sarı Bariyer Özellikleri

Kullanılmakta olan sarı bariyer özellikleri diğer bariyer tipleri ile temel anlamda aynı özelliklere sahiptir. Yapısına bakıldığında, yerde sabitlenme maksadı ile kullanılan bir taban, tabanın üzerinde bulunan gövde ve iki gövde arasında kontrol sağlamak maksadı ile eklenen halat ya da şerit gibi bölümlerden oluşmaktadır.

Sarı olarak ifade edilmelerinin nedeni ise, pirinç olarak bilinen madenden imal edilmeleri ve bu madenin özelliği nedeni ile parıldayan sarı görünüme sahip olmalarıdır. Dış etkenlerden etkilenmemekte, temizliği düzenli yapılması halinde şık ve dekoratif bir görüntü ile kullanıldıkları alanlara zariflik katmaktadırlar.

Bu bariyer tiplerinin tamamlayıcı unsuru olarak kullanılan halatlar ya da zincirlerde, aynı malzemeden üretilmekte ya da bu sarı rengi bütünleyici konumda bulunan renklerde yer almaktadır.

Sarı Bariyer Kullanım Alanları

Yaşantımızda karşımıza çıkan sarı bariyer çeşitleri genel olarak bankalar, alış veriş merkezleri, okullar, kamu kurumları, sinemalar, tiyatrolar ve sergilerde kullanılmaktadır.

Kullanıldığı alanlarda üstendikleri görev, geçişlerin engellenmesi, girilmesi istenmeyen alanların ön bölgelerine konuşlanmaları ya da düzen içerisinde bir sıra oluşturularak yaya trafiğinin sağlanmasıdır.

En sık rastlanan kullanım sahaları ise, bankalar ya da müzeler olarak ön plana çıkmaktadır. Bu sahalarda genel olarak engelleme ve yönlendirme maksadı ile kullanılmaktadırlar.

Tarafından yayınlandı

X