Ülkemizde Bayrak İmalatı ve Satışı

Ülkemizde Bayrak İmalatı ve Satışı

Ülkemizde bayrak imalatı ve bayrak satışı özel bir önem ihtiva etmektedir. Bu özel önemin başlıca konusunu ise Türk Bayrağı oluşturmaktadır. Türk Bayrağı taşıdığı yüce ve üstün değerin yanı sıra sahip olduğu ölçü ve özellikler kanun ile koruma altına alındığı ve üretimde kanunda belirtilen esaslara uygunluk gerektiği için özel bir önem teşkil etmektedir. Bu nedenle özellikle resmi kurum ve kuruluşlar ile tüzel kişiliğe sahip kurumların ve firmaların bayrak satın alırken belirli hususlara dikkat etmesi ve bayrağı gerekli ölçülere riayet ederek üreten bayrak imalatçılarından almaları gerekmektedir. Bayrak çeşitlerinin kullanımları ve farklı formlarda aranan özelliklerde bayrak imalatı ve alımında dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır.

Bayrak Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekli Noktalar

Türk Bayrağının sahip olduğu özellikler ve kullanım alanları ile ilgili esaslar Türk Bayrağı Kanunu ile tespit edildiğinden öncelikle bayrak satışı yapan firmaların bu konuda yer alan esas ve usullere uygun üretim yaparak gerekli denetimlerden geçerek onay almış bulunmaları gerekmektedir. Kanuni şartların yerine getirilmesinden sonra bayrak üretiminde bayrağın kullanım alanı önem kazanmaktadır. Dış alanlarda kullanılacak olan bayrak ile iç alanlarda kullanılacak olan bayrağın kumaşı farklılık arz etmektedir. Dış alanlarda alpaka, raşel gibi kumaşlar kullanılırken iç alanlarda şıklık daha ön planda bulunduğu için parlak saten kumaş kullanılmaktadır. Dış alanlarda kullanılan bayraklar uzun süre hava koşullarına dayanıklılık gösterecek şekilde üretilmektedir.

Bayrak Çeşitleri

Başta Türk Bayrağı olmak üzere farklı formlarda bayrak satışı gerçekleştirilmektedir.  Masa bayrağı, makam bayrağı, kırlangıç flama, sivri uçlu flama gibi iç mekanlara yönelik bayrak çeşitleri olduğu gibi özellikle resmi kurumların dış alanlarda kullandığı ve göndere çekilen kumaş bayraklar da bayrak çeşitleri arasında bulunmaktadır. Bayrak üretimi yapılırken dijital baskı teknolojilerinin kullanılmış olması bayrağın kalitesini artıran bir unsur olarak ön plana çıkmaktadır.  Gelen talepler doğrultusunda bayrağın basıldığı kumaşın tür, kalite ve boyutu değişkenlik göstermektedir. Türk bayrağında olduğu gibi kurum ve kuruluşların bayraklarının üretilmesinde de aynı esaslar uyarınca renk, ölçüm ve bayrağın kullanılacağı alanlar belirlenmek suretiyle bayrak üretimi ve satışı gerçekleştirilmelidir.

Tarafından yayınlandı

X